STRONA GŁÓWNA
  • ...
  • szkoła z klasą
  • Przekaż 1% podatku na Szkołę
  • RODO
  • certyfikat
klasa sportowa o profilu piłki noznej
«   1 2 3 4 5 6    »

Zapraszamy na pieszy rajd do Stanowic.

POŻEGNANIE   LATA  -  21.09.2019

Udamy się leśnymi drogami do Stanowic, oddalonch od szkoły w Bogdańcu o około 6 km. Zbiórka na parkingu szkoły o godz. 9:00. Leśnymi traktami poprowadzi nas pan Przemysław Markowski. Obowiązkowo plecak (woda, kanapki, kiełbaska na ognisko) i „zdarte”, wygodne buty. Ognisko wg planu między 12:00 – 13:00 - wszystko zależy od pogody i wytrwałości
naszych podróżników). Powrót pieszo i dotarcie do miejsca zbiórki ok. 15:00 – 16:00.

Opiekun Szkolnego Koła PTTK  J. Sobolewska czeka na zgłoszenia i potwierdzenie  udziału dziecka przez rodziców.

Jar Libberta w drodze do Przelewic

Sobotni wyjazd 11.05.2019r. zaskoczył nas dziwnym miejscem, którym był Rezerwat Jar Libberta. Między polami przyległymi do miejscowości Równo weszliśmy "w ziemię". Tak, weszliśmy w głąb ziemi, gdzie oprócz głazów i Czarcich pomników przyrody spotkaliśmy rośliny typowe tylko dla Babiej Góry na południu Polski. Krótko mówiąc "cuda, cudeńka"  tylko 60 km dalej od naszego Bogdańca.

Kolejnym punktem programu był ogród dendrologiczny w Przelewicach. Zdjęcia najlepiej opowiedzą o naszym pobycie w tym prześlicznym i ciekawym miejscu.

Zdobyte punkty na kolejne odznaki turystyczne:

1. Turysta Przyrodnik: Rezerwat Jar Libberta - 5pkt, ogród dendrologiczny - 2 pkt, pomnik przyrody Czarcia kazalnica - 3 pkt, pomnik przyrody Czarcie okna - 3pkt. Razem 13 pkt.

1. OTP - Ogród dendrologiczny w Przelewicach, histroria właścicieli pałacu i jego losów na przestrzeni ostatnich 200 lat, zwiedzanie Rezerwatu Jar Libberta - 3 pkt (3 km).

Urodziny w Dąbroszynie - 06.04.2019

Odwiedziliśmy  Dąbroszyn i "łyknęliśmy" nieco zapomnianej histrorii o tym niegdyś bardzo znanym miejscu. Na dworcu PKP czekała na nas grupa młodzieży z panią Anią Bujnicką, przemiłą bibliotekarką z Dąbroszyna. Dziękujemy Paniu Aniu za czas poświęcony naszym PODRÓŻNIKOM ze SK PTTK w Bogdańcu oraz miłe przyjęcia i oprowadzenie po Waszej rodzinnej miejscowości.

Podążając za panią Anią mieliśmy możliwość zobaczyć: basztę Ogrodnika z pozostałościami murów, panoramę Dąbroszyna z jednego ze wzniesień, ogród pałacowy dolny ze Świątynią Cecylii - ośmioboczny, przykryty kopułą pawilon, z rzeźbą Kronosa pośrodku. Następnie pozostałości  zabudowań folwarcznych w dole, naturalny wąwóz (droga do Sarbinowa), na którego jednej ze skarp zachował się kamienny obelisk bez żadnych napisów. Ustawiono go tu w latach 80.XIX w. „dla upamiętnienia przeprawy przez Przełęcz Gabel w Czechach dokonanej przez księcia Henryka Pruskiego 31 lipca 177. Oba brzegi wąwozu spięte były kiedyś drewnianym mostem zwanym Diabelskim. Na jednym ze wzgórz po jego drugiej stronie stał kolejny ogrodowy pawilon- niezachowana niestety - Świątynia Zofii. Po zejściu ze wzniesień ukazał się nam pałac ( ogląd z zewnątrz) oraz kościół ufundowany przez właścicieli Dąbroszyna ( ogląd wewnątrz) z możliwością wejścia do krypty/ mauzoleum byłych właścicieli majątku dobroszyńskiego. Po wysłuchaniu legendy "O magnolii i miłorzębie", odczytanej nam przez panią Anię przy pomniku przyrody miłorzębie japońskim, udaliśmy się do Biblioteki Publicznej na odpoczynek i ognisko.

             I tu...............  niespodzianka. Ku zaskoczeniu wszystkich, a przede wszystkim solenizantki obchodzącej tego dnia urodziny, zaśpiewaliśmy "STO LAT, STO LAT..!!!" Agatce Dobosiewicz. Miała miejsce "pełna konspiracja". Nikt o niczym nie wiedział oprócz pani bibliotekarki, pani Jagody i rodziców Agatki. Pani Ania z dziećmi udekorowała salę i przygotowała przyjęcie urodzinowe, rodzice Agatki przywieżli wszystko niezbędne w przeddzień "Akcji", a JA - Jagoda "zacierałam ręce" patrząc na uśmiechy zaskoczonych podróżników i zdezorientowaną solenizantkę na widok palących się świeczek i wiwatujących dzieci.

To było TOOOOOOOOOO! Jak znakomity deser po pysznym obiadku.

Następnie ognisko, kiełbaski, czas wolny, plac zabaw i harce. Zawsze jednak przychodzi ten moment, gdy trzeba się pożegnać. Ze świadomością, że już taki dzień się nigdy nie powtórzy, ruszyliśmy parkiem pałacowym dolnym w stronę stacji PKP, w którym droga powrotna wiodła obok pięknie zachowanej kolumny z uskrzydloną postacią Wiktorii na szczycie.

        "PODRÓŻE KSZTAŁCĄ"

DZIĘKUJEMY PANI ANI BUJNICKIEJ ZA POMOC I SERDECZNOŚĆ. DZIĘKUJEMY MŁODZIEŻY ZE SZKOŁY W DĄBROSZYNIE, ŻE BYLI Z NAMI. 

NA KONIEC, JA - OPIEKUN SZKOLNEGO KOŁA PTTK W BOGDANCU ... DZIĘKUJĘ RODZICOM DZIECI Z BOGDAŃCA, ŻE TOWARZYSZYLI NAM W WYPRAWIE I CHCĄ, W TAKIEJ FORMIE, SPĘDZAĆ Z NAMI CZAS.

                                                                                                                                                                                                    opiekun SK PTTK - Jadwiga Sobolewska

 

Biedrzychowice Dolne, Dolina Szyszyny i Jasień

Poranek 23 marca spowity był gęstą mgłą, w której spotkaliśmy się na przystanku PKS z Bogdańcu o 7:15. To dopiero wyczyn! Wszyscy śpią, a my w dzień wolny od zajęć, tak wcześnie już w terenie.Ciekawość świata jest silniejsza od ciepłej kołderki w domciu. Może to być pierwszy i ostatni raz - goszczenie w tym zakątku Polski. Po długiej podróży ( okolice Żar w kierunku granicy polsko - niemieckiej) dotarliśmy w miejsce grodu założonego jeszcze przez Henryka Brodatego. Piękny teren nad rzeczką Szyszyną. Nie zachowały się już jakiekolwiek ślady siedliska dawnych Piastów, ale teren ten od ponad 50 lat posiada opracowaną ścieżkę dydaktyczno - przyrodniczą Doliny Szyszyny.

Cudowna pogoda nam sprzyjała. Odwiedziliśmy miasteczko Jasień i ugoszczeni zostaliśmy przez tamtejsze PTTK w swojej siedzibie w wieży ciśnień, na wzgórzu górującym nad  miasteczkeim. Pyszna grochówka smakowała nawet niejadkom, fani grila upiekli sobie kiełbaskę, a zwolennicy kawy chętnie sięgnęli po ten aromatyczny napój.

Wieczorny powrót przebiegł sprawnie. Do następnego spotkania!

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej pt. "Z PTTK wędrownym szlakiem"

W środę 20.03.2019r. odbyła się uroczystość z okazji XX - lecia Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej. Program uroczystości wzbogacony został o ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Nagrody otrzymały: Ala Koniec i Marzenka Okulik z kl. IIb oraz Dagmara Kuświk z kl. VI.  Więcej inforamacji: 20.03.2019 Jubileusz XX-lecia Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej . Gratulujemy zwycięzcom konkursu!

Podróże w Nowym Roku 2019 rozpoczynamy z Meksykanami.

Mariachi w naszej szkole.

Niesamowite wydarzenie w pierwszy piątek 2019 roku: instrumenty muzyczne, stroje typowe tylko dla mariachi i muzyka meksykańska u nas w Bogdańcu. Czy wiecie, że najkrótsza obecnie podróż do Ameryki (z Madrytu przez ocean ...... jaki? na  "nowy ląd ") trwa min 11 godzin !?!

Nasza Mała Ojczyzna - rajd pieszy 10.11.2018r.

                    Nasze bogdanieckie PTTK także uczestniczyło w obchodach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z biało-czerwoną wyruszyliśmy przez piękne i fascynujące lasy Nadleśnictwa Bogdaniec do Łupowa. Naszym przewodnikiem był pan Przemysław Markowski, tata Paulinki i Dawida, który wcześniej sprawdził trasę i sprawnie przeprowadził nas przez zakamarki leśne. Dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas i chęć ukazania młodemu pokoleniu uroków naszej "Małej Ojczyzny". Pan Dariusz Koniec, tata Ali i Igora, sprawił nam wielką niespodziankę, tzn. przywiózł dla nas wszystko niezbędne przy ognisku. Czuliśmy się jak goście przy zastawionym stole.

Niech żyją nasi Rodzice!!!

Towarzyszami naszej wędrówki były wyrozumiałe i cierpliwe mamy: pani Koniec, p. Seremak, p. Grzegorczyk,   p. Piasecka i p. Kulesza. Niech trwa wiecznie ich bezgraniczna cierpliwośc i wiara w naszą przyszłość. Nasze małe i większe kroki, nasz upór w dotarciu do celu  wzbudzają w nich zawsze radość, zachwyt i nadzieje.

To my budujemy przyszłość, to my tworzymy naszą Polskę.

Myślimy już o następnej wyprawie, która odbędzie się najprawdopodobniej 8 grudnia. Będziemy w kontakcie.... .

Pozdrawiamy wszystkich uczestników i do zobaczenia!
Opiekun SK PTTK "Podróżnik"- J. Sobolewska

20.10 - Dzień Krajobrazu na szlaku Łagowskiego Parku Krajobrazowego

Sobota - 20 października 2018r. Dzień Krajobrazu.

W Dniu Krajobrazu, ustanowionym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, udaliśmy się (ponad 100 turystów) do Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Teren parku i rezerwatu „Buczyna Łagowska” udostępniono podróżnikom dzięki życzliwości Dowódcy Poligonu w Wędrzynie i Nadleśnictwu Sulęcin.

Trasa 12-sto kilometrowego rajdu wiodła poprzez unikalne bukowe lasy (68% powierzchni), brzegami jezior na szczyty góry Gorajec (211 m n.p.m.) i góry Bukowiec (najwyższej w woj. Lubuskim - 227 m n.p.m.).

Czatownia w zasięgu ręki

Wtorkowym zajęciom sprzyjała piękna pogoda, więc długo nie zwlekając wybraliśmy się leśnym szlakiem do Czatowni. Nowi członkowie naszego szkolnego koła, Julka, Emilka, Kuba i Bartek nie chcieli słyszeć o pozostaniu w murach szkoły i zgodnie wybrali kilkukilometrową wycieczkę do tej tajemniczej "chatki" . Nie wszyscy mieszkańcy Bogdańca znają to urokliwe miejsce.

Sobotni rajd PTTK szlakiem Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego

Spotykamy się 20.10.2018r. o godzinie 8:50, jak zawsze na przystanku PKS. Autokar podąża z Gorzowa Wlkp. z grupą podróżników, wiadamy i jedziemy w kierunku Łagowa. 

Proszę o punktualne przybycie.

opiekun SK PTTK "Podróżnik" Jadwiga Sobolewska

«   1 2 3 4 5 6    »