STRONA GŁÓWNA
  • ...
  • szkoła z klasą
  • Przekaż 1% podatku na Szkołę
  • RODO
  • certyfikat
klasa sportowa o profilu piłki noznej
«   1 2 3 4 5 6 7    »

Mikołajkowa noc 06-07.12.2019

Szalona, niesamowita  i pełna niespodzianek noc. Młodsi usnęli ok.2 w nocy, a starsi ok. 4 nad ranem. Mikołaj powitany!!

Rajd Niepodległosciowy 11.11.2019r.

Autokarem, wraz z Oddziałek PTTK Ziemi Gorzowskiej, wyruszyliśmy najpierw w kierunku Słońska. Nie wszyscy wiedzą, że w tym miasteczku znajdowało się wyjątkowo ciężkie więzienie i obóz koncentracyjny Sonnenburg dla wielu działaczy politycznych z Europy Zachodniej, którzy przeciwstawiali się polityce reżimu nazistowskiego. Jednym z najbardziej znanych więźniów był Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, opozycjonalista i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Zwiedziliśmy skromne Muzeum Martyrologii w Słońsku, a pod pomnikiem ofiar obozu i więzienia Sonnenburg złozyliśmy symboliczny znicz pamięci.

Kolejnym etapem naszego rajdu była Twierdza Kostrzyn. Historię tego niegdyś znamienitego miasta przybliżył nam pan Zbyszek Rudziński. Spacerując wybrukowanymi uliczkami nieistniejącego już miasta, wyobrazić można było sobie jego świetność i znaczenie począwszy od założyciela Jana z rodu Hohenzollernów w roku 1537, aż po wiosnę 1945 roku, gdy to zażarte walki kończącej się II wojny światowej zamieniły to miejsce w ruinę. Miasto to nie zostało odbudowane, a jego pozostałości zwane są "Kostrzyńskimi Pompejami".

Ostatnim etapem naszej podróży były Mościce i jak zawsze ognisko, odpoczynek, wspólne biesiadowanie. Pogoda była naszym sprzymierzeńcem.

Dziękujemy uczestnikom za wspólną wyprawę i symboliczne uczczenie w ten sposób Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

„Uroczysko Lubniewsko”

Złota polska jesień w pięknej odsłonie - 19 październik 2019r.

Schodziliśmy teren Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Uroczysko Lubniewsko”( 9 km): Gołębi Kamień – Kozi Kamień – źródła Czerwonego Potoku – Grodzisko przy jeziorze Lubniewsko - Wąwóz Żubrowski !!!! ( co to było ..............) – Żubrów.

Fenomen natury, jakim był Jar Liberta, zauroczył nas, ale to co mieliśmy okazję tym razem zobaczyć i przeżyć ..............  przeszło nasze oczekiwania.

Załujcie, że Was z nami nie było.

Pożegnanie lata 2019 - Stanowice

Pożegnaliśmy lato 21.09.2019 r. w trakcie naszej pieszej wyprawy do Stanowic. Miejscowość ma ciekawą historię sięgającą XIV wieku i swój specyficzny urok. Na zdjęciu możecie prześledzić trasę naszej wędrówki. Podążaliśmy w górę rzeczki Bogdanki, mijając Czatownię i przedzierająć się szczytami pagórków, gdzie nie była wytyczona żadna droga, czy też dróżka.

Nasz przemarsz urozmaiciło prawdziwe grzybobranie. Z okrzykami radości znajdowaliśmy prawdziwki i podgrzybki, nie pogardziliśmy także sowami. Odwiedziliśmy teren pałacu ze smutkiem patrząc na piękny, niestety niszczejący obiekt i przez park podążyliśmy na ognisko przygotowane wcześniej  przez pana Tomasza Cieślę (sołtysa) i panią Pietras, mamę Nikoli. Wiatę ozdobiła nam Nicola z kolegą, gdyż przy okazji rajdu obchodziliśmy urodziny Ali, Krzysia i Damiana. Było też partyzanckie ciasto urodzinowe ze świeczkami.

Panie Tomaszu, pani Pietras, Nikolu i ....................: ogromnie Wam dziękujemy !!

Pożegnaliśmy Stanowice i ruszyliśmy w drogę powrotną inną, już lżejszą trasą. Przepiękna pogoda i promienie słońca porozbierały nas z kurtek. Możemy bić brawa każdemu uczestnikowi, gdyż cała trasa liczyła 13 km. Ukłony dla wytrwałych.

Wkrótce podamy termin i plan naszego kolejnego rajdu.

                                                                  opiekun Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" - p. Jagoda

Jar Libberta w drodze do Przelewic

Sobotni wyjazd 11.05.2019r. zaskoczył nas dziwnym miejscem, którym był Rezerwat Jar Libberta. Między polami przyległymi do miejscowości Równo weszliśmy "w ziemię". Tak, weszliśmy w głąb ziemi, gdzie oprócz głazów i Czarcich pomników przyrody spotkaliśmy rośliny typowe tylko dla Babiej Góry na południu Polski. Krótko mówiąc "cuda, cudeńka"  tylko 60 km dalej od naszego Bogdańca.

Kolejnym punktem programu był ogród dendrologiczny w Przelewicach. Zdjęcia najlepiej opowiedzą o naszym pobycie w tym prześlicznym i ciekawym miejscu.

Zdobyte punkty na kolejne odznaki turystyczne:

1. Turysta Przyrodnik: Rezerwat Jar Libberta - 5pkt, ogród dendrologiczny - 2 pkt, pomnik przyrody Czarcia kazalnica - 3 pkt, pomnik przyrody Czarcie okna - 3pkt. Razem 13 pkt.

1. OTP - Ogród dendrologiczny w Przelewicach, histroria właścicieli pałacu i jego losów na przestrzeni ostatnich 200 lat, zwiedzanie Rezerwatu Jar Libberta - 3 pkt (3 km).

Urodziny w Dąbroszynie - 06.04.2019

Odwiedziliśmy  Dąbroszyn i "łyknęliśmy" nieco zapomnianej histrorii o tym niegdyś bardzo znanym miejscu. Na dworcu PKP czekała na nas grupa młodzieży z panią Anią Bujnicką, przemiłą bibliotekarką z Dąbroszyna. Dziękujemy Paniu Aniu za czas poświęcony naszym PODRÓŻNIKOM ze SK PTTK w Bogdańcu oraz miłe przyjęcia i oprowadzenie po Waszej rodzinnej miejscowości.

Podążając za panią Anią mieliśmy możliwość zobaczyć: basztę Ogrodnika z pozostałościami murów, panoramę Dąbroszyna z jednego ze wzniesień, ogród pałacowy dolny ze Świątynią Cecylii - ośmioboczny, przykryty kopułą pawilon, z rzeźbą Kronosa pośrodku. Następnie pozostałości  zabudowań folwarcznych w dole, naturalny wąwóz (droga do Sarbinowa), na którego jednej ze skarp zachował się kamienny obelisk bez żadnych napisów. Ustawiono go tu w latach 80.XIX w. „dla upamiętnienia przeprawy przez Przełęcz Gabel w Czechach dokonanej przez księcia Henryka Pruskiego 31 lipca 177. Oba brzegi wąwozu spięte były kiedyś drewnianym mostem zwanym Diabelskim. Na jednym ze wzgórz po jego drugiej stronie stał kolejny ogrodowy pawilon- niezachowana niestety - Świątynia Zofii. Po zejściu ze wzniesień ukazał się nam pałac ( ogląd z zewnątrz) oraz kościół ufundowany przez właścicieli Dąbroszyna ( ogląd wewnątrz) z możliwością wejścia do krypty/ mauzoleum byłych właścicieli majątku dobroszyńskiego. Po wysłuchaniu legendy "O magnolii i miłorzębie", odczytanej nam przez panią Anię przy pomniku przyrody miłorzębie japońskim, udaliśmy się do Biblioteki Publicznej na odpoczynek i ognisko.

             I tu...............  niespodzianka. Ku zaskoczeniu wszystkich, a przede wszystkim solenizantki obchodzącej tego dnia urodziny, zaśpiewaliśmy "STO LAT, STO LAT..!!!" Agatce Dobosiewicz. Miała miejsce "pełna konspiracja". Nikt o niczym nie wiedział oprócz pani bibliotekarki, pani Jagody i rodziców Agatki. Pani Ania z dziećmi udekorowała salę i przygotowała przyjęcie urodzinowe, rodzice Agatki przywieżli wszystko niezbędne w przeddzień "Akcji", a JA - Jagoda "zacierałam ręce" patrząc na uśmiechy zaskoczonych podróżników i zdezorientowaną solenizantkę na widok palących się świeczek i wiwatujących dzieci.

To było TOOOOOOOOOO! Jak znakomity deser po pysznym obiadku.

Następnie ognisko, kiełbaski, czas wolny, plac zabaw i harce. Zawsze jednak przychodzi ten moment, gdy trzeba się pożegnać. Ze świadomością, że już taki dzień się nigdy nie powtórzy, ruszyliśmy parkiem pałacowym dolnym w stronę stacji PKP, w którym droga powrotna wiodła obok pięknie zachowanej kolumny z uskrzydloną postacią Wiktorii na szczycie.

        "PODRÓŻE KSZTAŁCĄ"

DZIĘKUJEMY PANI ANI BUJNICKIEJ ZA POMOC I SERDECZNOŚĆ. DZIĘKUJEMY MŁODZIEŻY ZE SZKOŁY W DĄBROSZYNIE, ŻE BYLI Z NAMI. 

NA KONIEC, JA - OPIEKUN SZKOLNEGO KOŁA PTTK W BOGDANCU ... DZIĘKUJĘ RODZICOM DZIECI Z BOGDAŃCA, ŻE TOWARZYSZYLI NAM W WYPRAWIE I CHCĄ, W TAKIEJ FORMIE, SPĘDZAĆ Z NAMI CZAS.

                                                                                                                                                                                                    opiekun SK PTTK - Jadwiga Sobolewska

 

Biedrzychowice Dolne, Dolina Szyszyny i Jasień

Poranek 23 marca spowity był gęstą mgłą, w której spotkaliśmy się na przystanku PKS z Bogdańcu o 7:15. To dopiero wyczyn! Wszyscy śpią, a my w dzień wolny od zajęć, tak wcześnie już w terenie.Ciekawość świata jest silniejsza od ciepłej kołderki w domciu. Może to być pierwszy i ostatni raz - goszczenie w tym zakątku Polski. Po długiej podróży ( okolice Żar w kierunku granicy polsko - niemieckiej) dotarliśmy w miejsce grodu założonego jeszcze przez Henryka Brodatego. Piękny teren nad rzeczką Szyszyną. Nie zachowały się już jakiekolwiek ślady siedliska dawnych Piastów, ale teren ten od ponad 50 lat posiada opracowaną ścieżkę dydaktyczno - przyrodniczą Doliny Szyszyny.

Cudowna pogoda nam sprzyjała. Odwiedziliśmy miasteczko Jasień i ugoszczeni zostaliśmy przez tamtejsze PTTK w swojej siedzibie w wieży ciśnień, na wzgórzu górującym nad  miasteczkeim. Pyszna grochówka smakowała nawet niejadkom, fani grila upiekli sobie kiełbaskę, a zwolennicy kawy chętnie sięgnęli po ten aromatyczny napój.

Wieczorny powrót przebiegł sprawnie. Do następnego spotkania!

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej pt. "Z PTTK wędrownym szlakiem"

W środę 20.03.2019r. odbyła się uroczystość z okazji XX - lecia Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej. Program uroczystości wzbogacony został o ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Nagrody otrzymały: Ala Koniec i Marzenka Okulik z kl. IIb oraz Dagmara Kuświk z kl. VI.  Więcej inforamacji: 20.03.2019 Jubileusz XX-lecia Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej . Gratulujemy zwycięzcom konkursu!

Podróże w Nowym Roku 2019 rozpoczynamy z Meksykanami.

Mariachi w naszej szkole.

Niesamowite wydarzenie w pierwszy piątek 2019 roku: instrumenty muzyczne, stroje typowe tylko dla mariachi i muzyka meksykańska u nas w Bogdańcu. Czy wiecie, że najkrótsza obecnie podróż do Ameryki (z Madrytu przez ocean ...... jaki? na  "nowy ląd ") trwa min 11 godzin !?!

Nasza Mała Ojczyzna - rajd pieszy 10.11.2018r.

                    Nasze bogdanieckie PTTK także uczestniczyło w obchodach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z biało-czerwoną wyruszyliśmy przez piękne i fascynujące lasy Nadleśnictwa Bogdaniec do Łupowa. Naszym przewodnikiem był pan Przemysław Markowski, tata Paulinki i Dawida, który wcześniej sprawdził trasę i sprawnie przeprowadził nas przez zakamarki leśne. Dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas i chęć ukazania młodemu pokoleniu uroków naszej "Małej Ojczyzny". Pan Dariusz Koniec, tata Ali i Igora, sprawił nam wielką niespodziankę, tzn. przywiózł dla nas wszystko niezbędne przy ognisku. Czuliśmy się jak goście przy zastawionym stole.

Niech żyją nasi Rodzice!!!

Towarzyszami naszej wędrówki były wyrozumiałe i cierpliwe mamy: pani Koniec, p. Seremak, p. Grzegorczyk,   p. Piasecka i p. Kulesza. Niech trwa wiecznie ich bezgraniczna cierpliwośc i wiara w naszą przyszłość. Nasze małe i większe kroki, nasz upór w dotarciu do celu  wzbudzają w nich zawsze radość, zachwyt i nadzieje.

To my budujemy przyszłość, to my tworzymy naszą Polskę.

Myślimy już o następnej wyprawie, która odbędzie się najprawdopodobniej 8 grudnia. Będziemy w kontakcie.... .

Pozdrawiamy wszystkich uczestników i do zobaczenia!
Opiekun SK PTTK "Podróżnik"- J. Sobolewska

«   1 2 3 4 5 6 7    »