Z odwagą ratuj życie 2018

22 maja 2018 roku uczniowie klasy 3c gimnazjum zakończyli realizację projektu edukacyjnego pt. „Z odwagą ratuj życie”. Efektem spotkań warsztatowych byłaprezentacja ich umiejętnościz zakresu udzielania pierwszej pomocy, która odbyła się we wtorkowy poranek na placu za remizą OSP w Bogdańcu. Widownią gimnazjalistów, a jednocześnie uważnymi odbiorcami były dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu. Uczniowie w ramach pokazu udzielili pierwszej pomocy w przypadku złamania ręki i nogi, zaopatrzyli rany cięte i szarpane. Pomogli osobie, która zasłabła oraz chłopcu, który dostał ataku epilepsji. Na koniec gimnazjaliści zaprezentowali, jak udziela się pomocy w przypadku NZK (nagłego zatrzymania krążenia), w tym celu wykonali RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową)przy wykorzystaniu urządzenia AED (automatycznego zewnętrznego defibrylatora). Po przywróceniu akcji serca ratownicy społeczni ułożyli poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i okryli folią termoizolacyjną tzw. folią NRC. Przypominamy! To były ćwiczenia. Nad poprawnym ich przebiegiem czuwali druhowie z OSP Bogdaniec na czele z panem Mariuszem Kuleszą. Naczelnikowi panu Mariuszowi dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i przeprowadzenie wcześniej szkolenia, udostępnienie nam sprzętu i miejsca. Serdecznie dziękujemy paniAnnie Rutkowskiej – Szabli za przychylność, podjęcie inicjatywy i współpracę, paniom Krystynie Kasprzak i Marzenie Sim za wsparcie i pomoc.

Marek Sokół
nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa