Pierwsza pomoc przedmedyczna - warsztaty.

W dniach od 28.10 do 29.10 w naszej szkole odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach brali udział uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do
szkół oraz przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Podczas zorganizowanych warsztatów pierwszej pomocy, dzieci  mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zadławienia, zachłyśnięcia. Poznały bezpieczną
dla poszkodowanego pozycję. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi uczestnicy warsztatów trenowali udzielanie pierwszej pomocy  na misiu. Dzieci jak i młodzież została zapoznana ze sprzętem ratującym życie i utrwaliła znajomość numerów alarmowych. Przedszkolaki otrzymały dyplom małego ratownika.

Serdeczne podziękowania dla pana Roberta Sołtysa za przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów.

Pedagog Krzysztof Sochacki