Miesiąc maj – miesiącem Patrona naszej szkoły Henryka Sienkiewicza

Drodzy Uczniowie,

każdego roku obchodzimy święto Patrona naszej szkoły. W tym roku również tradycji stanie się zadość. Będzie to szczególny sposób świętowania tej uroczystości, ponieważ przez cały miesiąc będziecie mogli angażować się, aby w godny sposób uczcić postać Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy do częstego odwiedzania strony internetowej szkoły oraz szkolnego Facebooka. Znajdziecie tam wszelkie informacje dotyczące święta Patrona
i działań podjętych dla uczczenia tej wybitnej postaci.

1. „Domowe podróże z Sienkiewiczem!”

Konkurs dla uczniów z klas 4 – 8.

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu. Przyklej do kartki najróżniejsze domowe ,,skarby”, które da się skojarzyć z pisarzem i jego twórczością. Możesz wzbogacić pracę o rysunek lub tekst. Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis Domowe podróże z Sienkiewiczem! Format pocztówki – A4 (mały blok) lub A5 (zamknięty mały zeszyt).

2. ,,Zwierzęta Afryki”

Konkurs dla dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego i uczniów z klasy 1.

Stwórz  rzeźbę (forma trójwymiarowa) - wizerunek zwierzęcia rodem z afrykańskiego lądu. Technika dowolna; możesz wykorzystać plastelinę, papier lub tekturę. Najważniejsze, żeby się nie rozpadła w transporcie do szkoły.

Pracę prosimy dostarczyć do szkoły.

3. ,,Moda z książki Sienkiewicza”

Konkurs dla uczniów z klas 2 – 3.

Zaprojektuj stylowe przebranie lub kostium charakterystyczny dla bohatera dowolnej lektury Henryka Sienkiewicza. Zrób zdjęcie modela ubranego w strój i prześlij na adres
zszbogdaniec@poczta.onet.pl z dopiskiem Moda z książki Sienkiewicza. Podaj tytuł książki i nazwę postaci.

4. Haiku o Henryku Sienkiewiczu

Konkurs dla uczniów z klas 4 – 8.

Zmierz się z japońską formą poetycką, jaką jest haiku. Pamiętaj, że motywem przewodnim ma być postać Henryka Sienkiewicza i jego twórczość.

Pracę prosimy dostarczyć do szkoły.

Haiku to siedemnastozgłoskowa miniatura poetycka rodem z Japonii, składająca się z trzech wersów (w oryginalne z jednego) po pięć, siedem i pięć sylab, w treści subtelna, refleksyjna, czasem humorystyczna i operująca paradoksem, oddająca stan jakiegoś wycinka świata
w sposób najpełniejszy (ponieważ oddająca całą otaczającą go atmosferę, działającą na uczucia poety i czytelnika), zwykle z aluzją do przyrody (pory roku).

Przykłady haiku

błękit przestworzy
skóra w ultrafiolecie
ubrązowienie
dojrzała zieleń
słodka pokusa w sadzie
owocowy smak

pamiętne lato
dary zamknięte w słojach
wrześniowa aura

5. Rekwizyt do lektury

Konkurs dla uczniów z klas 4 – 8.

Wykonaj z dowolnego materiału rekwizyt (forma trójwymiarowa) do wybranego utwory Henryka Sienkiewicza.

UWAGA!
• Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez Uczestników na przetwarzanie ich danych osobowych przez Organizatora, wykorzystanie pracy plastycznej/literackiej i nazwiska Uczestników oraz ich Opiekunów dla potrzeb konkursu.
• Prace nadesłane na konkurs, jak też prawa autorskie z nimi związane, pozostaną własnością organizatora.

Terminarz konkursu:
Przyjmowanie prac: do końca maja 2020 r.
Rozstrzygnięcie konkursu: czerwiec 2020 r.

Organizator:

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu, koordynatorzy: Teresa Krycka, Anna Westfahl, Izabela Jagieło.